Rekonstrukcja bitwy o Plac Broni

O tym, że omawianie lektur nie musi być nudne nie musimy przekonywać naszych uczniów. W tym roku szkolnym uczniowie klas Va i Vb wraz z nauczycielkami języka polskiego- paniami Aleksandrą Rembiarz i Wiolettą Ciborowską zrealizowali niezwykły projekt dotyczący lektury „Chłopcy z Placu Broni”.

Ta powieść od lat bawi i wzrusza uczniów. Uczniowie klas piątych po zapoznaniu się z treścią lektury nie spodziewali się niespodzianki, jaką przygotowały dla nich nauczycielki. W ramach projektu podsumowującego lekturę odbyła się rekonstrukcja bitwy o Plac Broni. Przewodniczący klas wylosowali drużyny- klasa Va reprezentowała tytułowych chłopców z Placu Broni a klasa Vb- Czerwone Koszule. Losowanie wzbudziło ogrom emocji na szkolnym korytarzu. Następnie dzieci miały za zadanie opracować plan działania oraz mapę wiernie odtwarzając wydarzenia z lektury. Wszyscy wykazali się ogromnym zaangażowaniem. W przeciwieństwie do bitwy w powieści i dbając o bezpieczeństwo uczniów jako amunicję wykorzystano kulki z papieru, które uczniowie zrobili w domach, za strategiczne miejsca na placu posłużyły nam materace, plac umiejscowiony był na szkolnej sali gimnastycznej.

Po przygotowaniu placu i ustawieniu materaców zgodnie z opracowanymi mapami uczniowie wysłuchali zasad obowiązujących podczas walki. Hasłem przewodnim była dobra zabawa. Gdy drużyny ruszyły do ataku śmiechom nie było końca. Każdy z uczniów z ogromnym zaangażowaniem bronił barw swojej grupy. Koniec końców zwyciężyli „Chłopcy z Placu Broni”- wszak to rekonstrukcja sceny walki z powieści.

Kolejne pomysły już kiełkują w głowach polonistek, więc jedno jest pewne- przy omawianiu lektur nudy nie będzie!

w.Ciborowska