„Zostań młodym genealogiem”

”Czasem trzeba obejrzeć się za siebie, by zrozumieć to, co niesie przyszłość …”

Yvonne Woon

To motto gminnego konkursu dla szkół podstawowych w Kamieńcu Ząbkowickim „Zostań młodym genealogiem”,  w ramach którego uczniowie klas 4-8 mogli przygotować drzewo genealogiczne swojej rodziny.

Celem konkursu było rozbudzenie zainteresowania historią swojej rodziny w kontekście Małej i Wielkiej Ojczyzny, rozwijanie umiejętności w zakresie poszukiwania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł oraz kształcenie postawy twórczej, artystycznej. Do projektu przystąpiło 12 uczniów z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 1 i 8 uczniów z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 2 w Kamieńcu Ząbkowickim. Z wielu wspaniałych i wyjątkowych prac komisja wyłoniła zwycięzców:

I miejsce Wojciech Wilkoszewski, SP nr 2

II miejsce Wojciech Ciborowski, SP nr 1

III miejsce Mateusz Seferynowicz, SP nr 1

wyróżnieni: Marta Stolarczyk, Marcelina Pukało, Szymon Piątkiewicz, Marta Mroczek, Filip Cyrulewski, Martyna Nowak, Wojciech i Piotr Grygorasz (SP nr 1) i Amelia Nadowska (SP nr 2). Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni.

Konkurs poprzedziła prelekcja na temat genealogii przeprowadzona w obydwóch szkołach przez pracowników archiwum – Klaudię Wojtas i Łukasza Pintala.  Gala finałowa projektu odbyła się w historycznych murach zespołu pocysterskiego, obecnie archiwum kamienieckiego dnia 4 grudnia, w trakcie której wysłuchaliśmy słów o naszej tożsamości dra Janusza Gołaszewskiego – dyrektora Archiwum Państwowego we Wrocławiu, Marcina Czernieca – burmistrza Kamieńca Ząbkowickiego, Bernadetty Chodasewicz – przewodniczącej rady miasta Kamieńca Ząbkowickiego oraz Bożeny Kołodziej – dyrektora Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 1 w Kamieńcu Ząbkowickim. Uroczystość poprowadził kierownik Archiwum Państwowego Oddział w Kamieńcu Ząbkowickim – pan Gabriel Widuch. Quiz wiedzy o miejscowościach gminnych wg dokumentów archiwalnych i wystawę tychże dokumentów, zdjęć i pamiątek przygotowali w/w pracownicy archiwum. Krótki występ artystyczny przedstawili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamieńcu Ząbkowickim: Lena Łuczak (śpiew, skrzypce), Zuzanna Zbieg (śpiew), Oskar Grzybczak, Marta Mroczek, Lena Gudz, Karolina Załęska (śpiew, recytacja), przypominając zgromadzonym, że:

„Wszyscy czerpiemy ożywcze soki z pracy i genów naszych przodków …”

„Naród, który traci pamięć, traci swą tożsamość.

Nie wie po co żyje, skąd i dokąd zmierza … „

„To jest nasz dom, tutaj zawsze wracać będę …”

„Dzieje mojej rodziny i minionych pokoleń, to historia mej Ojczyzny - Polski ! …”

Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie się w wykonanie drzew genealogicznych swoich rodzin nie tylko uczniom, ale również rodzicom i dziadkom. Równie gorące podziękowania składamy za ufundowanie nagród dla wszystkich uczestników konkursu Archiwum Państwowemu we Wrocławiu oraz Urzędowi Gminy w Kamieńcu Ząbkowickim.

Sylwia Grot
Izabella Rudkowska