"PRZEBUDŹ SIĘ JESTEŚ WOLNY" - Narodowe Święto Niepodległości

„Przebudź się – jesteś wolny!” to tytuł tegorocznego montażu słowno – muzycznego z okazji 105 rocznicy odzyskania przez Polaków niepodległości, który odbył się 9 listopada w naszej szkole.

„Witamy serdecznie wszystkich, którzy kochają wolność!”

– tymi słowami przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Zuzanna Stefaniak powitała uczniów, przedszkolaków, rodziców i zaproszonych gości. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i hymnu szkoły (Lena Łuczak 6B) usłyszeliśmy recytacje utworów „11 listopada” Marcina Brykczyńskiego i „Ponad 100 lat” Danuty Ludwiczak zaprezentowane przez uczniów klasy 3A Milenę Stalską, Ksawerego i Błażeja Niemców. Do utworu muzycznego Chopina „Nocturne 20” taniec ze wstążką wykonała Weronika Kurtyka 5A przy recytacji utworu Krzysztofa Kamila Baczyńskigo „Wolność” wykonanego przez Adama Zagrobelskiego 6A. Borys Ryczko 6A przypomniał nam historyczne słowa pierwszego premiera II RP:

„Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”.

Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! …”

Do muzyki z filmu „Doktor Zhivago” scenkę okrucieństw I wojny światowej odegrali Karolina Załęska, Damian Szmyt oraz Oskar Grzybczak (zaśpiewał dodatkowo piosenkę Józefa Szczepańskiego „Dziś idę walczyć – Mamo!”). Recytatorzy z kl. 6A w osobach Antoniego Ferenca-Rosikonia, Leszka Pieczonki, Adama Skrzypka, Aleksandra Gnaczego, Julii Wrzosek, Hani Budnik, Zuzanny Skorody i Nikodema Wanata przypomnieli nam dobitnie, że:

„Wolność to świat bez wojny, to świat bez przemocy, to świat bez konieczności zabijania.

Bez konieczności zabijania drugiego człowieka, ale też siebie, swojego sumienia.

Wolność to możliwość wyboru.

Wolność to bycie z ukochanym człowiekiem, bez strachu o jego życie, o to czy wróci…

Wolność to szczęśliwe powroty.

Wolność to dom pełen ukochanych ludzi.

Nie ma nic cenniejszego nad wolność!

Wolność bycia człowiekiem …”

W końcowej części przedstawienia obejrzeliśmy wspaniały taniec z kółkami biało – czerwonymi pięciolatków (do muzyki Roberta Gaza „Warm Rain”). Marta Mroczek 6A słowami wiersza Marcina Brykczyńskiego „Polska”, przypomniała nam jak ważna jest nasza Ojczyzna. Całość uroczystości uświetnił chór utworami „Co to jest niepodległość” i „Nadzieja”. Montaż poprowadzili uczniowie klasy 6A Lena Skrobisz, Maja Jagodzińska i Klaudia Orzeł (narratorzy), Lena Gudz i Jessica Wojtas (obsługa sprzętu). Akademię przygotowała pani Sylwia Grot przy współpracy z paniami Bernadetą Tajką (chór), Joanną Tadlą i Alicją Gomółką (taniec przedszkolaków), Karoliną Mandyną i Beatą Postawą (scenografia).